تبلیغات
ثبت جهانی شهر دزفول - بازگشایی دفتر نمایندگی یونسکو در دزفول
ثبت جهانی شهر دزفول
پیگیری ثبت جهانی شهر دزفول - انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 7 مهر 1394

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در آیین افتتاح این پایگاه گفت: این نخستین دفتری است که با مشارکت و همکاری سازمان میراث فرهنگی و کمیسیون ملی یونسکو برای تدوین میراث فرهنگی ،مادی و طبیعی در این شهرستان راه اندازی شده است.

دکتر ‘محمد رضا سعید آبادی’ دزفول را شهری دانست که واژه مقاومت در برابر استقامت و پایداری مردمش در هشت سال دفاع مقدس قد خم می کند.

وی وجود سه مولفه را برای ثبت جهانی میراث فرهنگی،طبیعی و مادی ضروری دانست و گفت که این سه مولفه مردم و اهتمام و درک درست آنها از میراث فرهنگی،همگامی مدیران و مسوولان شهری با مردم و وجود ظرفیت میراث فرهنگی می باشند که همگی این مولفه ها در شهرستان دزفول بارز است و امیدواریم با راه اندازی این دفتر شاهد ثبت جهانی آثار دزفول در آینده ای نزدیک باشیم.

دکتر سعید آبادی تصریح کرد: با راه اندازی این دفتر امکان آماده سازی و ثبت جهانی میراث مادی از جمله بافت قدیم،رود دز،پل باستانی و میراث معنوی از جمله مهارت ها ،صنایع دستی،آیین ها وسنت های فرهنگی مردم اصیل شهرستان دزفول و نیز میراث طبیعی و محیطی فراهم خواهد شد.

وی گفت: تأسیس این دفتر شروع فرآیندی است که همت و همکاری مردم و قشر دانشگاهی ،هنرمندان و اساتید این شهرستان را طلب می کند.

معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این آیین میراث فرهنگی را بصیرت نامید و گفت که میراث فرهنگی می تواند روشنی بخش روح و روان و فکرو اندیشه انسان باشد.

‘مسعود علویان صدر’ افزود: اینک زمینه ای فراهم شده تا مقدمات ثبت میراث ملموس شهرستان دزفول فراهم شود و این در حالی است که آثار ناملموس فرهنگ دزفول در ذهن جهانیان ثبت شده است.وی اظهار امیدواری کرد که با همکاری مسوولان و پشتوانه افراد فاخر و علمی شهرستان دزفول این حرکت علمی را الگو و سرمشق کشور کنیم.مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان نیز در این آیین گفت:در جایی در کنار هم جمع شده ایم که زمانی که باران می آید از کوچه پس کوچه های آن با بوی کاهگل سرمست می شویم و این فضای زیبا برای ما پیام هایی دارد.مهندس ‘پرویز پور فرخی’ افزود: در شهری هستیم که مردم و مسوولان با همدلی و وحدت در کنار هم جمع شده اند و امیدواریم در آینده نیز این همدلی ها بیشتر شود .وی افزود: با راه اندازی این دفتر فعالیت های حفاظت ،مرمت ،گردشگری و کارهای اجرایی صورت خواهد گرفت که امیدواریم مردم و مسوولان دزفول همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

‘محمد حسن طالبیان’ مدیر ثبت سازه های آبی نیز در این آیین ثبت جهانی آثار تاریخی و فرهنگی دزفول را امری زمان بر دانست و گفت: این کار با عجله صورت نمی گیرد و در عین حال ثمره آن ماندگار خواهد بود.


‘عبدالرضا احسانی نیا ‘سرپرست فرمانداری ویژه دزفول نیز در این آیین ضمن خیر مقدم به مسوولان گفت: میراث فرهنگی هر ملتی دریچه ای از خلق و خو ها و تمدن آن ملت است و نشان می دهد مردم آن دیار دارای چه معنویتی بوده اند و همگی یک پیام شفاف را گوشزد می کنند که آینده از آن ملتی است که گذشتگان خود را بهتر بشناسد.
طبقه بندی: ثبت جهانی دزفول در رسانه ها،  دفتر یونسکو در دزفول، 
برچسب ها: دزفول، ثبت جهانی دزفول، پرونده ثبت جهانی دزفول، دفتر یونسکو در دزفول، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران،
ارسال توسط محمد آذرکیش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin