تبلیغات
ثبت جهانی شهر دزفول - احتمال ثبت جهانی پل باستانی وسازه های آبی دزفول بطورمشترک
ثبت جهانی شهر دزفول
پیگیری ثبت جهانی شهر دزفول - انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول

دکتر’ محمد حسن طالبیان’ در همایش ملی سازه های آبی در دزفول افزود: در هیچ جای دنیا مجموعه ای از پل باستانی ،سازه های آبی و بافت قدیم در کنار هم وجود ندارد و مجموعه این آثار در کنار هم در شهرستان دزفول منظر تاریخی فوق العاده ای به وجود آورده است.

وی با اشاره به بافت قدیم دزفول و آثار باستانی دزفول گفت: با توجه به دیدارهایی که در حاشیه این همایش صورت گرفته اصالت و یکپارچگی در آثار تاریخی دزفول به خوبی مشاهده می شود و کارهایی در جهت حفظ و مرمت این آثار نیز صورت گرفته که فعالیت بیشتر را طلب می کند.


دکتر طالبیان با اشاره به ۱۰ معیاری که میراث فرهنگی برای ثبت جهانی در نظر گرفته است اظهارداشت: اثر فرهنگی باید نشانه شاهکار نبوغ خلاقانه بشر بوده ،شاهد تبادل ارزش های انسانی در یک دوره زمانی خاص یا در یک محدوده فرهنگی از جهان باشد که باعث پیشرفت در زمینه های معماری یا فنی ،آثار بزرگ هنر شهر سازی یا طراحی مناظر شده باشد.


وی افزود: اثر تاریخی برای ثبت جهانی شدن باید نمونه و گواه منحصر به فرد و یا حداقل استثنایی از یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده و یا نابود شده باشد و بیشتر به موضوعات معماری و تکنولوژی توجه داشته باشد.


دکتر طالبیان گفت: اثر تاریخی برای ثبت جهانی شدن باید نمونه ای بارز از سنت سکونت بشر و یا کاربردی اراضی باشد که نماینده یک یا چند فرهنگ یا تعامل بین انسان و محیط باشد ، بویژه زمانی که محیطی تحت تأثیر شدید تغییرات جبران ناپذیر آسیب دیده باشد.


وی با اشاره به دیگر معیارهای یونسکو برای ثبت جهانی آثار تاریخی افزود: در ایران ۱۳ اثر در فهرست آثار ثبت جهانی ثبت شده اند که چغازنبیل، تخت جمشید، میدان امام خمینی اصفهان،تخت سلیمان از جمله این آثار می باشند و ۵۰ تقاضا نیز در فهرست موقت وجود دارد که در ماه های آینده بازنگری خواهد شد.
طبقه بندی: ثبت جهانی دزفول در رسانه ها، 
برچسب ها: محمد حسن طالبیان، ثبت جهانی دزفول، آثار دزفول، شهرستان دزفول، دفتر یونسکو در دزفول، دزفول، ویژگی های جهانی دزفول،
ارسال توسط محمد آذرکیش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin