تبلیغات
ثبت جهانی شهر دزفول - برگزاری همایش ثبت جهانی سازه‌های آبی دزفول
ثبت جهانی شهر دزفول
پیگیری ثبت جهانی شهر دزفول - انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 10 اسفند 1390

همایش ثبت جهانی سازه‌های آبی شهرستان دزفول به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول و حمایت ادارت و سازمان‌های مختلف از جمله شهرداری دزفول در روزهای ۱۰ و ۱۱ بهمن ماه ۹۰ برگزار شد.
به گزارش ایسنا از خوزستان رییس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور در این همایش گفت: استان خوزستان با داشتن آثار تاریخی، معنوی و فرهنگی ارزشمندی بهشت باستانشناسان جهان است.
محمود میراسکندری در همایش ملی باستانشناسی و معماری سازه‌های آبی در دزفول افزود: زیبایی‌های آثار تاریخی استان خوزستان باستان‌شناسان را شگفت‌زده می‌کند.
وی گفت: دزفول به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای استان خوزستان جایگاه ویژه‌ای در ادوار گذشته داشته است که در دوره ساسانی رونق گرفته و توجه باستان‌شناسان را به خود جلب کرده است.
میراسکندری، با اشاره به این‌ که آثار تاریخی بسیار ارزشمندی در دزفول نهفته است، تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه کم کاری شده که در این باره لازم است آثار تاریخی، فرهنگی و معنوی این شهرستان بهتر به جهانیان معرفی شود.
وی، با ارایه راهکارهایی برای معرفی آثار تاریخی دزفول به جهانیان، گفت: وقتی محققان و پژوهشگران به دزفول می‌آیند باید در خصوص آثار تاریخی و باارزش این شهرستان بیش‌تر کار کنند.
میراسکندری افزود: حدود ۴۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در شهرستان دزفول وجود دارد که آن گونه که باید معرفی نشده‌اند و بعضی از این آثار نیز به دلیل فعالیت‌های عمرانی تخریب شده‌اند.

رییس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، با تاکید بر اهمیت احیا، حفظ و توسعه آثار تاریخی شهرستان دزفول، بیان کرد: این شهرستان به رغم این‌ که از آثار تاریخی غنی برخوردار است ولی هنوز هیچ یک از آثار آن ثبت جهانی نشده است. حتی بعضی از این آثار ارزشمند هنوز در فهرست آثار ملی کشورمان نیز قرار نگرفته‌اند.
این همایش با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان، محققان، پژوهشگران و مسؤولان محلی و با استقبال دوستداران باستان‌شناسی در دزفول برگزار شد. در جریان برگزاری این همایش برخی مباحث علمی در خصوص معماری باستانی سازه‌های آبی از سوی کارشناسان در قالب مقاله مطرح شد
طبقه بندی: ثبت جهانی دزفول در رسانه ها، 
برچسب ها: دزفول، ثبت جهانی دزفول، همایش ثبت جهانی سازه‌های آبی دزفول، دفتر یونسکو در دزفول، میراث جهانی دزفول، یونسکو در دزفول،
ارسال توسط محمد آذرکیش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin